Byvandring om seksualiteternes vilkår i 1950′erne. Københavns Underliv var alt andet end køligt under den kolde krig.

I forbindelse med Golden Days har jeg lavet en speciel byvandring om især bøssernes og ludernes København i 1950’erne.
Byvandringen er et queer modbillede til den lykkelige hjemmegående husmoder, for dengang var der bøssehetz, onanipatruljer og forbud mod at reklamere for kondomer og anden prævention. Denne guidede tur er uhyre homovenlig.
Turen starter ved Ørstedsparkens hovedindgang overfor Zahles seminarium, ligesom til den anden udgave af Københavns Underliv går gennem indre by og slutter på Rådhuspladsen. Den er dermed kompakt og desværre ikke cykeltrækningsvenlig. Turen er rar for dem der let mister pusten, men omvendt er der heller ikke de store muligheder for at gå sig varm. 
Prisen er 80 kontante kroner pr. person + startgebyr på 600 for bestilte ture. Både jer der kan huske det dengang og dem der vil have mere at vide er velkomne og Nørd Tours er altid åben for diskussioner, spørgsmål og kommentarer.

Et udvalg af de materialer jeg har brugt til min research:
1950′erne, Golden Days, Gads Forlag 2012
Axel Axgil og Helmer Fogedsgaard: Homofile kampår – Bøsseliv gennem tiderne, Forlaget Grafolio, 1985
Bymuseet
Peter Edelberg: Storbyen trækker, DJØF-forlag, 2012
Ole Ege: Tabu, People’s Press, 2009
Filmene Bundfald, Natlogi Betalt, Farlig Ungdom og dokumentaren Goddag mit navn er lesbisk
Haagen Hetsch: Livet i Danmark 1947-1957, Alfred G.Hassing, 1967
Birgit Kirkebæk: Letfærdig og Løsagtig – kvindeanstalten på Sprogø 1923-1961, Forlaget SocPol, 2004.
Kvinfo
Jens-Emil Nielsen: Ung i 1950′erne, Her & Nu, 2002
Statistisk Årbog
