Nina Søndergaard: 31652086
Email: nina@nerdtours.dkKlik på konvolutten og skriv dig op til nyhedsbrevet
Kommende åbne ture og foredrag
Onsdag d. 28. juni 2023 kl. 14:00 er Københavns Underliv. Fra og til Københavns Rådhusplads. 125 DKK pr. næse, kontant eller mobilepay. Ingen tilmelding nødvendig.
http://nerdtours.dk/byvandringer-2/kbhs-underliv/
Mandag d. 2. oktober 2023 kl. 17:00 er der Nørdernes København.
Gennem FOF Taastrup
https://www.fof.dk/da/kbh-omegn/kultur-og-udflugter/byvandringer/noerdernes-koebenhavn/16015Fredag d. 13. oktober 2023 kl. 16:00 er der Dametur – kvindernes København
Gennem FOF Taastrup
https://www.fof.dk/da/kbh-omegn/kultur-og-udflugter/byvandringer/dametur-om-kvindernes-koebenhavn/16016
Statistiker lyder måske ikke umiddelbart som et nervepirrende job, men det kan det sandelig være. Olimpij Kvitkin blev henrettet som så mange andre i USSR i 1937. Han var statistiker og arbejdede med folketællinger, der viste knap 6 millioner færre mennesker end Stalin havde håbet. Sultkatastrofer og Stalins egen udrensning havde en del at sige, men det var ulige nemmere at nakke budbringeren.
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.