Nørd Tours
Nina Søndergaard – din guide til fortiden
Skip to content
  • Home
  • Andre ydelser
    • Forsinkede svar
    • Hushistorie
    • Kanalrundfart
    • Ninas nørderier
    • Nørdquiz
  • Byvandringer
    • Bag om Bymidten
    • Byen og døden
    • Dametur
    • Frbtur
    • Frederiksstadtur
    • Gudløs tur
    • I Bohrs og Ørsteds fodspor
    • Innovationstur
    • Kbhs underliv
    • Kbhs underliv koldkrigsudgaven
    • Nedtur
    • Nørrebrotur
    • Østerbrotur
    • Prostitutionstur
    • Stanken i Staden
    • Voldslinjen
  • En
    • About me
    • Copenhagen explained
    • Copenhagen in a red light
    • Copenlady
    • Death and the city
    • FAQ
    • Frederiksstad tour
    • Godless tour
    • In the footsteps of Bohr and Ørsted
    • Innovationtour
    • Prostitution tour
    • Punchline
    • The happy hour
    • The stench in the city
    • UK in DK
  • FAQ
  • Foredrag
    • Ægteskabets historie
    • De modne Mødre
    • Fra kæfert til kaffe
    • Kbh som slumby
    • Mit Hemmelige Liv
    • Prostitutionsforedrag
  • Gæstebog
  • Kontakt
  • Kunder
  • Om mig
    • Nina Søndergaards meninger og medieoptræden
    • Søndergaards sideprojekter
← Saudi Arabien har lånt 0, nul, telte ud til de syriske flygtninge, på trods af at Saudi Arabien har mere end 100.000 telte med aircondition til brug fem dage om året til pilgrimsfesten Hajj.
Den engelske embedsmand Samuel Pepys så 1660.10.13 en mand blive hængt og parteret (i højt humør!) Derefter spiste Pepys østers, så blev han sur over at konen rodede, sparkede til hendes kurv der gik i stykker. Det var han ærgerlig over, og gik ind for at sætte hylder op på sit kontor. →

I følge Amnesty International blev 2029 personer henrettet i 26 lande i 1990. I 2014 blev mindst 607 henrettet. Begge år toppede to lande listen: Kina med 750 i 1990 og 1000 +, Iran 757 + i 1990 og 289, mindst, hvis ikke snarere 743.

Posted on May 31, 2018 by Nina
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.
← Saudi Arabien har lånt 0, nul, telte ud til de syriske flygtninge, på trods af at Saudi Arabien har mere end 100.000 telte med aircondition til brug fem dage om året til pilgrimsfesten Hajj.
Den engelske embedsmand Samuel Pepys så 1660.10.13 en mand blive hængt og parteret (i højt humør!) Derefter spiste Pepys østers, så blev han sur over at konen rodede, sparkede til hendes kurv der gik i stykker. Det var han ærgerlig over, og gik ind for at sætte hylder op på sit kontor. →
  • Nørdsøgning på siden

  • Nina Søndergaard: 31652086

    Email: nina@nerdtours.dk
  • Klik på konvolutten og skriv dig op til nyhedsbrevet

    Nyhedsbrev
  • Kommende åbne ture og foredrag

    Ingen, men det kan jo ændres ganske nemt ved at ringe på 31652086 med dit ønske om tid og tur.

  • Ninas Nørderier

    • Folk havde det for sjovt i Venedig, så i 1418 blev der oprettet et Collegium Sodomitarium, der opsøgte fægteklubber og danseskoler m.m for at forhindre især homosex.
    • Vandforsyningens historie: Fra 1857 og frem blev vandledningerne i København udskiftet fra trærender, der var sorte indeni af råd, til jernrør. Vandrensningsanlæg fandtes ikke, men vandet blev skam renset. Lidt. Et net af messingtråd siede en del snask fra. Uld havde givet for meget ”ormedannelse” og derfor var man gået over til at filtrere med lærred i stedet. Den varme august i 1847 havde dog gjort Sankt Jørgens søens vand plumret og gulgrønt ”og af en ubehagelig lugt og smag”. (Sommer 1850)
    • Vandforsyningens historie: Københavnerne bællede søvand i sig indtil 1893, hvor der kom grundvand i hanerne.
    • Vandforsyningens historie: Min salig fader, født 1941, var én af de mere heldigtstillede i Thy. I hans barndomshjem var pumpen nemlig indenfor.
    • Vandforsyningens historie: Nogle landboere, både bønder og husmænd, var henviste til at få deres drikkevand fra et vandingshul som de delte med køer og heste. Vandets farve kunne have ”en betænkelig lighed med tynd kaffe.”
    • Rengøringens historie: Lergulve blev sjovt nok ikke vaskede. Da trægulve vandt indpas blev de lige så ofte skuret med sand, som vasket med sand. Faktisk var det lidt at være fin på den med det her gulvvask.I Hostrups skuespil ”Genboerne” fra 1844 vil fruen have Anes karklud op fra gulvet og skyllet, det blev Ane ”himmelgal” over og hængte kluden om halsen på fatter i vrede over det nymodens påhit ligefrem at skulle skylle klude.
    • Rengøringens historie: Siden 1799 er der blevet eksperimenteret med tørretumblere, men først i 1980’erne blev tørretumblere udbredte i private hjem i Vesten. 56 % af danske husstande har tørretumbler.
    • Rengøringens historie: Sammenklappelige tøjtørrestativer var i 1800-tallet forbeholdt dem, der havde råd til at betale en møbelsnedker for at lave ét. Tyske Leifheit introducerede en prisbillig udgave i 1968.
    • Rengøringens historie: Storvask anno 1903 i følge Emma Gad:
    • Rengøringens historie: Rindende vand var en luksus som københavnerne fik i 1859, da Pumpehuset (spillested siden 1987) blev indviet. Indtil skulle der slæbes vand fra springvand, pumper og brønde. Vi sender dem på fjerde sal eller kvistene en imponeret tanke.
    • Rengøringens historie: Opvask var ofte at slikke sin ske ren eller tørre den af i buksebagen (sin egen) og sætte den på plads. Finere husholdninger klarede det således: Glas skulle vaskes i vandet med lidt sæbe, så kogende vand i. Dernæst sølvtøj og fedtede tallerkner. Vandudskiftning. Nyt kogende vand med soda i. Og håndtørring. Opvaskestativer kendes først fra 1947 i Danmark. Baljen stod i øvrigt på køkkenbordet, da køkkenvaske og afløb ikke var udbredte før 1870’erne.
    • David Friedrich Strauss (1808-74) var teolog. I hans tobindsværk om Jesu liv – kritisk undersøgt fra 1836 var Jesus historisk skikkelse, men ikke Guds søn. Han fik et professorat i teologisk dogmatik i Zürich i 1839, men hans Jesuskritik gjorde så ondt at der opstod tumulter, militæret blev sat ind og 14 mennesker døde. Strauss fik pension inden han overhovedet tiltrådte, skrev endnu flere religionskritiske værker og erklærede i 1872 at han ikke længere var kristen, men materialist og darwinist.’
    • Norge fik Kristeligt Folkeparti i 1930 og KF har haft tre statministerposter, senest Kjell Magne Bundevik 2001-2005. Danmark fik Kristeligt Folkeparti (fra 2003 Kristendemokraterne) i 1970. KFs bedste år var i 1975 med 5 % af stemmerne og ni mandater i folketinget – som de røg ud af i 2005 og ikke er kommet ind i igen.
  • Copenhagen history in less than 7 minutes

  • Nerd Tours – A taster

Nørd Tours
Proudly powered by WordPress.