Nina Søndergaard: 31652086
Email: nerdtours@gmail.com
Klik på konvolutten og skriv dig op til nyhedsbrevet
Kommende åbne ture og foredrag hvor alle kan komme med
Lørdag d. 28. juni kl. 11:00 fra og til Frue Plads er der Bag om Bymidten, hvor man kan få sig en forklaring på hvorfor København ser ud som den gør. Ingen tilmelding nødvendig, kom blot med 125 DKK i kontant eller pr. mobilepay.
Lørdag d. 9. august kl. 11:00 fra og til Frue Plads er der Dametur, hvor alle køn kan høre om kvindernes København. Ingen tilmelding nødvendig, kom blot med 125 DKK i kontant eller pr. mobilepay.
Nyboder i København var til flådens folk og familier: ‘Det var ingen skam for ham [manden i huset] på fridagene at overtage en barnepiges rolle, vaske børnene, klæde dem på, give dem mad, lægge dem til hvile i den vugge, han selv havde tømret; hvad skulle der vel være i vejen for at vaske et gulv hjemme, når man så tit havde været med til at spule et dæk? Forlangtes det, kunde han også dreje håndkværnen, ælte dejen og tage del i konens øvrige gerning; hun var jo til gengæld villig til at hjælpe ham med at erhverve det daglige brød.’
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.