Nørd Tours
København – kærligt kurateret
Skip to content
  • Home
  • Andre ydelser
    • Forsinkede svar
    • Hushistorie
    • Kanalrundfart
    • Ninas nørderier
    • Nørdquiz
  • Byvandringer
    • Bag om Bymidten
    • Brandgo’ tur
    • Byen og døden
    • Dametur
    • Frbtur
    • Frederiksstadtur
    • Gudløs tur
    • I Bohrs og Ørsteds fodspor
    • Innovationstur
    • Kbhs underliv
    • Kbhs underliv koldkrigsudgaven
    • Nedtur
    • Nørdernes København
    • Nørrebrotur
    • Østerbrotur
    • Prostitutionstur
    • Stanken i Staden
    • Voldslinjen
  • En
    • About me
    • Copenhagen explained
    • Copenhagen in a red light
    • Copenlady
    • Death and the city
    • FAQ
    • Flaming history in Copenhagen
    • Frederiksstad tour
    • Godless tour
    • In the footsteps of Bohr and Ørsted
    • Innovationtour
    • Prostitution tour
    • Punchline
    • The happy hour
    • The stench in the city
    • UK in DK
  • FAQ
  • Foredrag
    • Ægteskabets historie
    • De modne Mødre
    • Fra kæfert til kaffe
    • Kbh som slumby
    • Mit Hemmelige Liv
    • Prostitutionsforedrag
  • Kontakt
  • Kunder
  • Om mig
    • Nina Søndergaards meninger og medieoptræden
    • Søndergaards sideprojekter
← “Jeg dømmer heller ikke homofobe, jeg ved ikke hvad der ligger til grund for en persons homofobi. Måske har de nogle uhyggelige homovenner? Måske havde de et bøssespøgelse i skabet der kom ud og skræmte dem fra vid og sans som børn?” Michael Che
“Den vigtigste lektie fra den frygtelige fortid som jeg har lært, er at den spiral af had og gengældelse og nyt had trækker alt liv ned i dybet og kan derfor aldrig være løsningen på konflikter.” Martin Sieg (1927-) vesttysk protestantisk præst, citeret i Konrad Jarausch: Broken Lives, 2018 →

Vesttyskland betalte ca. 8 milliarder Deutschmark til Østtyskland for 34.000 fanger og 250.000 flygtninge fra 1961 og frem til firserne.

Posted on August 13, 2019 by Nina
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.
← “Jeg dømmer heller ikke homofobe, jeg ved ikke hvad der ligger til grund for en persons homofobi. Måske har de nogle uhyggelige homovenner? Måske havde de et bøssespøgelse i skabet der kom ud og skræmte dem fra vid og sans som børn?” Michael Che
“Den vigtigste lektie fra den frygtelige fortid som jeg har lært, er at den spiral af had og gengældelse og nyt had trækker alt liv ned i dybet og kan derfor aldrig være løsningen på konflikter.” Martin Sieg (1927-) vesttysk protestantisk præst, citeret i Konrad Jarausch: Broken Lives, 2018 →
  • Nina Søndergaard: 31652086

    Email: nerdtours@gmail.com

  • Klik på konvolutten og skriv dig op til nyhedsbrevet

    Nyhedsbrev
  • Kommende åbne ture og foredrag hvor alle kan komme med

    Lørdag d. 28. juni kl. 11:00 fra og til Frue Plads er der Bag om Bymidten, hvor man kan få sig en forklaring på hvorfor København ser ud som den gør. Ingen tilmelding nødvendig, kom blot med 125 DKK i kontant eller pr. mobilepay.

  • Ninas Nørdfakta

    • Kvinders indsats bliver tit fortiet. Kirkeminister Birthe Rønn Hornbech inviterede 2010.08.23 “til en uformel sammenkomst i Kirkeministeriet for at markere, at 50,6 % af folkekirkens præster nu var kvinder. Ikke ud fra et ligestillingsynpunkt, sagde Rønn Hornbech, men for at markere en historisk udvikling!” (Sjørup 2020) #KvindehistorieiDanmark
    • Kvinders indsats bliver tit fortiet. Ruth Vermerhen (1894-1983) arbejdede reelt som ulønnet præst i Kvindefængslet i København fra 1928. I 1938 spurgte Kvindefængslet Københavns biskop om han ville ordinere hende som præst. “Dette blev afslået, fordi det var en teoretisk sag, og ingen almindelig menighed endnu havde ønsket en kvindelig præst.” (Øllgård 1976)  #KvindehistorieiDanmark
    • Thora Esche (1850-1920) blev lærerinde og ville arbejde med mennesker. Fra flere sider fik hun jobtilbud, men mente at hun med sine 25 år var “for ung”. Efter hendes, og kun hendes egen, mening burde hun være 30 år for hun kunne være leder. Esche: Erindringer fra mit Liv  #KvindehistorieiDanmark
    • Fotografen Rie Nissen (1904-88) skrev i sine erindringer, at hendes mor “kun var 27 år da hun fik mig”. En alder hvor andre kvinder kan nå at være bedstemødre. #KvindehistorieiDanmark
    • Barnebrude var uhyre sjældne, også førhen. Af alle dem, der blev gift i Danmark 1865-82 var 6, seks, brude under 20 år. I samme periode i Prøjsen var 10 % af brudene under 20 år, Italien 17 %. Rusland 58 % af brudene var under 20, men brudgommene var også unge, 38 % var heller ikke fyldt 20 år. 
    • Fortidens fantastiske navne: Quartus, Manderup, Vinfred
    • Den tyske kommunist Wolfgang Leonhard (1921-2014) flyttede til Moskva med sin familie i 1934. Deres Moskvakort var fra 1924 og håbløst forældet. Det nye kort viste hvordan alle de nye projekter ville komme til at se ud i 1945. De gik ture med både det forældede kort og fremtidsvisionen for byen med mere end 3½ millioner indbyggere.
    • Hovedstæder i diktaturer svulmer grotesk op, og et godt eksempel var, at Moskva fordobledes på 4 år, fra 1921-25.
    • Mellem 1500 og 1600 voksede europæiske byer, der allerede havde et trykkeri, 60 % hurtigere end byer uden et bogtrykkeri.
    • Protestantisme og print går virkelig hånd i hånd. I det tyske område var byer med et trykkeri mere tilbøjelige til at blive protestantiske end byer uden. Tyske byer med flere trykkerier var endnu mere tilbøjelige til at afsværge katolicismen.
    • Fortidens fantastiske navne: Leocadie, Gudrine, Thormona
    • Fortidens fantastiske lege eller hvordan nogle af os er født sådan. Biskop Fuglsang-Damgaard legede kirke som barn. “Jeg samlede mine søskende i vor storstue, brugte som præstekjole eet af min mors skørter og holdt så »kirke« for dem.” (Fuglsang-Damgaard: Fra skyttegrav til bispestol)
    • Kingos salmebog udkom, som man husker i 1699, og det var DEN BEDSTE syntes mange. Så da den nye salmebog udkom i 1798 var der mange der holdt i Kingos utallige vers og sang stædigt videre. Ja, i Øster Snede sogn fastholdt man Kingos salmebog indtil 1966. (Laursen 2009)
  • Nørdsøgning på siden

  • Copenhagen history in less than 7 minutes

  • Nerd Tours – A taster

Nørd Tours
Proudly powered by WordPress.